אודות

סגל מאל"ו

במאל"ו כ-135 עובדים, מהם כ-10 פסיכומטריקאים מומחים בעלי תואר שלישי שלרובם ניסיון של 30 שנה ויותר בתחום, כ-30 מפתחי מבחנים, כ-12 חוקרים, רובם בעלי תואר שני המתמחים בתחומי דעת מגוונים וכ-15 מומחי תוכנה. נוסף על אלה צוות מאל"ו כולל מומחים באבחון לקויות למידה, בקרי איכות, עורכי לשון ומתרגמים, וכן אנשי מנהלה, כספים, כוח אדם, לוגיסטיקה ותחזוקה.

 

סגל בכיר

ד"ר ענת בן-סימון

תפקיד: מנכ"לית מאל"ו

השכלה: תואר ראשון בסטטיסטיקה ופסיכולוגיה, תואר שני בפסיכולוגיה קלינית ותואר שלישי בפסיכומטריקה

תחומי התמחות: יישומים טכנולוגיים במדידה ובהערכה, הערכת תפקודים שפתיים, אבחון לקויות למידה

מידע נוסף: ד"ר בן-סימון לימדה במוסדות להשכלה גבוהה שנים רבות, והיא מנחה סטודנטים בעבודות גמר. בעבר כיהנה כיו"ר האגודה הישראלית לפסיכומטריקה, וכיום היא מכהנת כסגנית נשיא של ארגון IAEA.

 

 

ד"ר נעמי גפני

תפקיד: סמנכ"לית מאל"ו לענייני מחקר ופיתוח

תיאור התפקיד: פסיכומטריקאית אחראית להיבטים הפסיכומטריים של פיתוח מבחנים, למחשוב מבחנים, להפקת מרכזי הערכה ולריכוז פרוייקטים למען לקוחות חיצוניים

השכלה: תואר ראשון בפסיכולוגיה ובסטטיסטיקה, תואר שני בפסיכולוגיה מחקרית, תואר שלישי בשיטות פסיכומטריות

תחומי התמחות: פיתוח מבחני נייר ועיפרון ומבחנים ממוחשבים, תיקוף, מבחנים קוגניטיביים ושאינם קוגניטיביים, מרכזי הערכה, מודלים פסיכומטריים, הוגנות השימוש במבחנים, מיון להשכלה גבוהה

מידע נוסף: ד"ר גפני לימדה שנים רבות במוסדות להשכלה גבוהה (אוניברסיטת בן גוריון, אוניברסיטת תל אביב והמכללה האקדמית תל אביב יפו), הנחתה סטודנטים בעבודות גמר וכיהנה כיו"ר האגודה הישראלית לפסיכומטריקה. היא פעילה בארגון AEA-E.

 

ד"ר רות פורטס

תפקיד: ראש מדור בחינות

תיאור התפקיד: אחראית לפיתוח הבחינה הפסיכומטרית ולתרגומה לחמש שפות, וכן לפיתוח בחינות כגון אמי"ר, יע"ל, מימ"ד ו-רמ"א

השכלה: תואר ראשון בפסיכולוגיה, תואר שני בפסיכולוגיה קלינית, תואר שלישי בחינוך

תחומי התמחות: הערכת שפה, פיתוח מבחנים רחבי היקף

מידע נוסף: ד"ר פורטס לימדה קורס שנתי בהערכת שפה במוסד להשכלה גבוהה והעבירה סדנאות על פיתוח שאלות למבחנים בכל הארץ. היא השתתפה בפרויקט ECOSTAR, שהפיק מסגרת מושתתת CEFR להוראת אנגלית במוסדות להשכלה גבוהה בארץ.

 

ד"ר אבי אללוף

תפקיד: ראש מדור ציונים

תיאור התפקיד: ניהול תהליך חישוב הציונים של בחינות מאל"ו, הכולל סריקה אופטית, הערכת בחינות פתוחות, ניתוח פריטים, כיול ודיווח הציונים למוסדות להשכלה גבוהה ולנבחנים. כמו כן, ניהול פרויקט לימודים מתקדמים בפסיכומטריקה.

השכלה: תואר ראשון ושני בפסיכולוגיה, תואר שלישי בפסיכומטריקה

תחומי התמחות: חישוב ציונים וכיול, בקרת איכות על ציוני הבחינות, מעקב אחר מעריכי בחינות, תפקוד דיפרנציאלי של שאלות במבחנים, התאמת בחינות למגוון שפות, השפעת מבחנים על החברה

מידע נוסף: ד"ר אללוף מלמד שנים רבות בבית הספר למדעי ההתנהגות (תואר ראשון ושני) במכללה האקדמית תל אביב יפו. בעבר כיהן כיו"ר האגודה הישראלית לפסיכומטריקה וערך את כתב העת של ארגון International Journal of Testing - ITC. חבר בוועדה המייעצת של בחינת הקבלה לאוניברסיטאות SweSAT בשבדיה.

 

מר כרמל אורן

תפקיד: ראש מדור מחקר

תיאור התפקיד: ניהול, ריכוז וביצוע מחקרים ממגוון סוגים, כגון אפיונים סטטיסטיים שוטפים של הנבחנים במבחני מאל"ו, מחקרי תוקף, מחקרי הוגנות ומחקרי הערכה של מבחנים ספציפיים ושל מערכות מיון ארציות, מוסדיות וארגוניות; הפקת מידע על איכות ניהול המבחנים והעברתם, על התועלת שבהכנה לבחינה ועוד בעזרת משוב נבחנים; פיתוח מתודולוגיות מחקר ובדיקתן.

השכלה: תואר ראשון בפסיכולוגיה, תואר שני בפסיכולוגיה מחקרית, תואר מומחה בפסיכולוגיה חברתית-תעסוקתית

תחומי התמחות: פסיכומטריקה, סטטיסטיקה ומתודולוגיה, סקרים ושאלונים, שיטות מחקר מתקדמות

מידע נוסף: מר אורן לימד באוניברסיטה הפתוחה, והוא נמנה עם מקימי האגודה הישראלית לפסיכומטריקה וחבר בארגונים אפ"י, NCME, ACT ו-AERA.

 

מר יעקב לוינסון

תפקיד: ראש מדור פניות הציבור

תיאור התפקיד: אחראי למתן מענה ענייני ואוהד לציבור הפונים המבקשים לקבל מידע על בחינות או להביע השגות על הטיפול שניתן להם במאל"ו

השכלה: תואר ראשון ושני בפסיכולוגיה, תעודת הסמכה בהנחיית קבוצות, לימודי עבודה סוציאלית

תחומי התמחות: ייעוץ ארגוני והתנהגות ארגונית, ניהול שיחות קשות ומורכבות

מידע נוסף: לצד עבודתו במאל"ו מר לוינסון משמש כיועץ ארגוני בצה"ל. במסגרת זו, וכן במסגרות אזרחיות, הוא מעביר קורסים והשתלמויות בנושא ניהול שיחות טלפוניות קשות ומורכבות. במשך כ-25 שנים, ניהל מר לוינסון צוות של פסיכולוגים בצה"ל שהכשיר מודיעים למשפחות נפגעים באזור ירושלים ותמך בהם. בעבר עמד בראש מדור הבחינות במאל"ו.

 

מר גרי בן-ישראל

תפקיד: מנהל מערכות מידע מאל"ו

השכלה: תואר ראשון במתמטיקה ובפיזיקה

תחומי התמחות: אפיון ופיתוח מערכות מידע, ניהול בסיסי נתונים, ניהול מערכות הפעלה, ניהול אבטחת מידע ותקשורת

מידע נוסף: גרי בן-ישראל חבר במועצת המנהלים של IIUG (קבוצת משתמשי אינפורמיקס העולמית), והוא בעל התואר IBM Champion.

 

מר קותי וייס

תפקיד: ראש מדור מבצעים

תיאור התפקיד: אחראי לניהול המערך התפעולי של הבחינות שמאל"ו עורך בארץ ובחו"ל וכן לביטחונן של בחינות אלו (שמירה על סודיות הבחינות, מניעת מעשי רמייה ואיתורם ומניעת הפרה של קניין רוחני)

השכלה: לימודים לתואר ראשון בפסיכולוגיה ובחינוך באוניברסיטת חיפה, לימודי תעודה בניתוח מערכות מידע מנהליות במכללת ג'ון ברייס, לימודי תעודה בניהול חקירות וביטחון באוניברסיטת בר-אילן

תחומי התמחות: פסיכומטריקה, ניהול וארגון, ביטחון, ניתוח מערכות

מידע נוסף: לפני הקמת מאל"ו עסק מר וייס בפיתוח בחינות פסיכומטריות ביחידת המיון של אוניברסיטת חיפה. לאחר מכן שירת במילואים במחלקת מדעי ההתנהגות בצה"ל ככותב בחינות פסיכומטריות והשתתף במחשוב הבחינות בצה"ל. הוא השתתף בצוות ההקמה של מאל"ו והוביל את תכנון המערך התפעולי של הבחינות ואת הקמתו.

 

ד"ר צור קרליץ

תפקיד: ראש מדור פרויקטים מיוחדים

תיאור התפקיד: פסיכומטריקאי בצוות ניתוח ודיווח נתונים עבור הרשות הארצית למדידה והערכה בחינוך (ראמ"ה), ממונה על יחידת ההערכה ועל צוות פרוייקט השפה העברית

השכלה: תואר ראשון בניהול ופסיכולוגיה, תואר שני בסטטיסטיקה יישומית ובפסיכולוגיה כמותית, תואר שלישי בפסיכומטריקה

תחומי התמחות: מודלים פסיכומטריים, ניתוחי פריטים, ציינון וכיול, תיקוף, הסכמה בין שופטים, הערכה בכיתה, מיון להשכלה הגבוהה, הערכת תכניות

מידע נוסף: בעבר עבד ד"ר קרליץ במכוני מחקר בארה"ב, שם עסק בפיתוח כלי מדידה למסגרות חינוכיות, ובמחקר על תכניות לימוד והשתלמויות מקצועיות למורים. כיום הוא מלמד במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית, ומכהן כיו"ר האגודה הישראלית לפסיכומטריקה (אפ"י).

 

ד"ר אביטל מושינסקי

תפקיד: ראש יחידת מרו"ם - מרכזי הערכה ומיון

תיאור התפקיד: אחראית לפיתוח מבחני הקבלה לבתי הספר לרפואה ולהרצתם, מייעצת לגופים חיצוניים בפיתוח מערכות מיון להערכת משתנים לא קוגניטיביים

השכלה: תואר ראשון בפסיכולוגיה וביולוגיה, תואר שני בפסיכולוגיה קלינית-רפואית ותואר שלישי בפסיכולוגיה קוגניטיבית בנושא קבלת החלטות בתנאי אי-ודאות.

תחומי התמחות: פיתוח מבחנים ממוחשבים ואדפטיביים, פיתוח מרכזי הערכה, מדידת משתנים לא קוגניטיביים, תוקף, מהימנות והוגנות של מבחנים לא קוגניטיביים

מידע נוסף: ד"ר מושינסקי היא פסיכולוגית קלינית מומחית. בעבר לימדה באוניברסיטה העברית ובמכללת דוד ילין וכיהנה כחברת ועדת ביקורת באגודה הישראלית לפסיכומטריקה.

 

מר נדב בלום

תפקיד: ראש יחידת מבחנים ממוחשבים

תאור התפקיד: אחראי לפיתוח מערכות תוכנה בתחום המבחנים הממוחשבים ולהטמעתן, להתאמת מבחני נייר ועפרון למדיה הממוחשבת ולמחקרים ולבקרת איכות בתחום המבחנים הממוחשבים

השכלה: תואר ראשון במדעי המחשב ופסיכולוגיה, תואר שני בקרימינולוגיה

תחומי התמחות: מבחנים ממוחשבים מבוססי אינטרנט

 

יואל

ד"ר יואל רפ

תפקיד: חוקר בכיר

תיאור התפקיד: עריכת מחקרים בתחומי המדידה וההערכה החינוכית והפסיכולוגית (פסיכומטריקה) ופיתוח של מתודולוגיות פסיכומטריות ומבחנים ממוחשבים.

השכלה: תואר ראשון בפסיכולוגיה וסטטיסטיקה, תואר שני בפסיכולוגיה מחקרית, תואר שלישי בפסיכולוגיה קוגניטיבית.

תחומי התמחות: פיתוח מבחנים של כישורים קוגניטיביים ושל הישגים לימודיים, פיתוח והעברה של מבחנים אדפטיביים ממוחשבים, ציינון וכיול, תאוריות פסיכומטריות, תרגום מבחנים, ניתוח שאלות במבחנים, ניהול ופיתוח מבחנים רחבי היקף, מבחנים בינלאומיים, הוגנות במבחנים, הצבת תקנים, פערים בין-מגדריים.

מידע נוסף: ד"ר רפ היה בין מייסדי הרשות הארצית למדידה והערכה בחינוך, ושימש בה כמנהל אגף המבחנים בשנים 2006-2018. ד"ר רפ לימד שנים רבות באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטה הפתוחה. הוא כיהן כיו"ר האגודה הישראלית לפסיכומטריקה (אפ"י) בשנים 2014-2015 ושימש כחוקר בארגון ה-OECD במסגרת מלגת Thomas Alexander Fellowship. ד"ר רפ הוא חבר בתכנית המדיניות בתחום החינוך של מרכז טאוב.