הנחיות לנבחנים בבחינת יע"ל בנפרד מהבחינה הפסיכומטרית:

לפני הבחינה, במהלכה ואחריה

לפני הבחינה

ודאו שאתם מכירים את מבנה הבחינה ואת סוגי השאלות שיש בה. מידע בנושא תוכלו למצוא כאן. מומלץ לנסות לפתור בחינות משנים קודמות. בחינות להתנסות תוכלו למצוא כאן.

רכזו את כל מה שעליכם להביא איתכם לבחינה:

  • התעודה המזהה שבעזרתה נרשמתם לבחינה - תעודת זהות או דרכון. בלעדיה לא תורשו להיבחן.
  • שני עפרונות, מחק ומחדד.

רצוי להביא גם:

  • טופס זימון לבחינה - כדי להזכיר לכם את מקום הבחינה ואת מועדה המדויק.
  • מזון ומשקה - בחינת יע"ל אורכת שעה וחצי בלבד, כך שאין צורך להצטייד לזמן ארוך. עם זאת אפשר להביא בקבוק שתייה ומזון קל. רצוי להימנע ממזונות שאכילתם או ההתעסקות בעטיפתם עלולות להרעיש במהלך הבחינה.
  • אטמי אוזניים פשוטים (אם אתם זקוקים להם) - אין להשתמש באטמים המחוברים ביניהם בחוט.
  • בגדים מתאימים - הביאו בחשבון שכיתת הבחינה עלולה להיות קרה או חמה משציפיתם.

ודאו שאתם יודעים כיצד להגיע למקום הבחינה כדי שלא תאחרו. הבחינה נערכת בקמפוסים רבים ברחבי הארץ, וכיתות הבחינה פזורות ברחבי הקמפוסים. איתור הכיתה הנכונה בקמפוס אינו תמיד פשוט, והוא עשוי לדרוש זמן רב משציפיתם. על כן מומלץ לברר היכן בדיוק בקמפוס הבחינה נערכת, כיצד כדאי להגיע לקמפוס (ברכב פרטי או בתחבורה ציבורית), היכן כדאי לחנות וכיצד להגיע ממקום החנייה (או מתחנת התחבורה הציבורית) אל כיתת הבחינה. באתרי הבית של המוסדות האקדמיים שהבחינה נערכת בהם מופיעות מפות והוראות הגעה. כמו כן, ראו דרכי הגעה למקומות הבחינה ומפות הקמפוסים.

לאחר שאיתרתם את כיתת הבחינה שלכם, עליכם לבדוק ששמכם מופיע ברשימה שעל דלת הכיתה. אם שמכם אינו מופיע ברשימה, יש לפנות לבוחנים בהקדם. אין להיכנס לכיתת הבחינה עד שיורו לכם הבוחנים לעשות זאת.

במהלך הבחינה אין להשתמש במכשירים הבאים: טלפונים ניידים (גם לא בתור שעון), מכשירי קשר, מצלמות, מכשירי הקלטה, אוזניות, מחשבים, טאבלטים, מחשבונים, שעונים מצפצפים או שעונים שיש בהם מחשבון, נגני מוזיקה וכל חפץ שעלול להרעיש או להפריע לנבחנים האחרים. עם הכניסה לכיתת הבחינה תתבקשו לכבות את המכשירים האלקטרוניים, להכניסם לתיקיכם ולהניח את התיקים בפינת הכיתה. חובה לכבות טלפונים והתראות של שעונים כדי שאלו לא ישמיעו קולות ויפריעו למהלך הבחינה. כמו כן, במהלך הבחינה אין להשתמש במילונים, בספרים, בדפים ובחומר עזר אחר (אם תזדקקו לדפי טיוטה, תוכלו להשתמש בדפי חוברת הבחינה ובהם בלבד). נבחן שיימצא ברשותו מכשיר אלקטרוני או חומר עזר אסור בזמן הבחינה ייאלץ לעזוב את הבחינה מייד.

הבחינה אורכת כשעה וחצי, אין בה הפסקות ובמהלכה לא תתאפשר כניסת אורחים לכיתות או מסירת הודעות לנבחנים.

קבוצה גדולה של סטודנטים לומדים בכיתה

בזמן הבחינה

הקשיבו להוראות הבוחנים ופעלו לפיהן.

לפני תחילת הבחינה יחלקו לכם הבוחנים את חוברת הבחינה ואת גיליון התשובות. בחוברת הבחינה ארבעה פרקים: שלושה פרקים של שאלות ברירה ופרק אחד ובו נושא לחיבור. לגיליון התשובות שני צדדים. מצידו האחד של הגיליון יש לסמן את התשובות לשאלות בפרקי הברירה, ומצידו השני של הגיליון יש לכתוב את החיבור.

הבוחנים יודיעו לכם מתי אפשר לפתוח את החוברת ולהתחיל בבחינה, מתי עליכם להפסיק למלא את גיליון התשובות ומתי עליכם לעבור לפרק הבא. אסור לשנות תשובות שסימנתם לאחר תום הזמן המוקצב לפרק, ואסור לחזור לפרק קודם. אסור גם לעבור לפרק אחר לפני שהבוחן הורה לעשות זאת, אפילו אם נשאר לכם זמן. אם תפרו את ההוראות האלה - בחינתכם תיפסל.

במהלך הבחינה אין לצאת מכיתת הבחינה. נבחן שירצה לצאת לשירותים ירים את ידו, ובוחן ייגש ללוות אותו. היציאה לשירותים היא על חשבון זמנו של הנבחן. לא תתאפשר יציאה למטרות אחרות (הפסקת סיגריה, קניית שתייה וכדומה).

הקפידו על התנהגות נאותה במהלך הבחינה. יש לנהוג בצורה המכבדת את הבוחנים ואת הנבחנים האחרים. אין להרעיש או לגרום להפרעה כלשהי במהלך הבחינה. אם ברצונכם לקרוא לבוחנים, הרימו את ידכם.